رفتن به محتوای اصلی
به خشکشویی واش تاش خوش آمدید
جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

راه های اصولی جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

جلوگیری از رنگ پس دادن لباس حتما سوال بسیاری از افراد است. چرا که شستشوی لباس ها یکی از کارهای واجبی است که باید انجام شود. اما تغییر رنگ لباس ها از جمله دغدغه هایی است که موجب ضررهای اقتصادی نیز می شود. خیلی از افراد پس از یک بار شستشو و به دلیل تغییر رنگ لباس و رنگ پریدگی دیگر نمی توانند لباس خود را بپوشند. و پس از یکبار پوشیدن آن مجبور به کنار گذاشتن آن می شوند. به همین دلیل با توجه به اهمیت این موضوع که روزانه همه ما با آن سر و کار داریم، تصمیم گرفتیم به راه های حل این مشکل بپردازیم. تا با اطلاعات و آشنایی بیشتر دیگر نگران تغییر رنگ لباس های خود نباشید. پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. 

چرا لباس ها رنگ پس می دهند؟

با از بین رفتن رنگ ها از روی الیاف لباس ، لباس ها کم رنگ می می شوند. ممکن است لباس بیش از حد رنگ  شده تا در فروشگاه درخشان به نظر برسد، یا ممکن است از رنگ بی کیفیتی برای پارچه استفاده شده باشد، در هر صورت از دست دادن رنگ می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند.

برخی از رنگها هنگام مالش به سطح دیگر رنگ را منتقل می کنند. برخی دیگر هنگامی که پارچه خیس می شود، به آب رنگ می دهند. همچنین ، مواد شیمیایی می توانند رنگ ها را آزاد یا سفید کند.

نکات مهمی روی برچسب محصول وجود دارد. اگر هشدارهایی مانند “رنگ ممکن است شسته شود” ، “از مواد شوینده استفاده نکنید” ، “قبل از پوشیدن شستشو دهید” یا “از آب سرد استفاده کنید” ، توجه کنید احتمال دارد لباس ها رنگ پس ندهند. اگر برچسب این هشدارها را ذکر نکرده باشد ، لباس شما به احتمال زیاد دارای رنگ ثابت است ، به این معنی که رنگ ها در برابررنگ پ س دادن و محو شدن مقاوم تر هستند. همچنین ، پارچه های مصنوعی رنگ خود را بهتر از الیاف طبیعی مانند پنبه یا پشم حفظ می کنند.

نکاتی برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس پیش از شستشو

قبل از شستشو لباس ها را بررسی کنید

در بیشتر اوقات، تغییر رنگ لباس در شسشتوی اول محتمل است. این انتظار و تصور سبب می شود تا از تغییر رنگ همه لباس هایتان در ماشین لباسشویی جلوگیری کنید. پس از بررسی تمامی لباس ها اگر متوجه شدید که آن مشکلی ایجاد نمی کند می توانید آن را درون ماشین لباسشویی  بیندازید. هنگام بررسی لباس ها به لباس های رنگ روشن دقت کنید. این لباس ها اختمال تغییر رنگ بیشتری نسبت به سایر لباس ها دارند. همچنین رنگ هایی همچون آبی، سبز و قرمز از جمله رنگ های ناپایداری هستند که در دفعه اول شستشو باید به آن ها توجه کنید. 

لباس ها را تفکیک کنید

تفکیک لباس ها برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

نکته مهم پیش از شستشو و به منظور جلوگیری از رنگ پس دادن لباس، تفکیک لباس های کثیف از سایر لباس ها است. تا حد امکان لباس های روشن و کمرنگ را از لباس های رنگ تیره و حوله از یکدیگر جدا کنید. این کار باعث می شود در صورت وجود مشکل در یک لباس، به سایر لباس ها آسیبی وارد نشود. برای ساماندهی و بررسی بهتر می توانید از سبد هایی برای جدا کردن این لباس ها از یکدیگر استفاده کنید. 

به حداقل رساندن اصطکاک

سایش بیش از حد لباس ها، موجب ایجاد شکستگی هایی در ساختار بافت پارچه می شود. این شکستگی ها سبب ایجاد تغییر رنگ لباس ها می شود. با گذشت زمان و به مرور شما شاهد این تغییر در لباس هایتان خواهید شد. این مشکل در پارچه های کتان بیشتر رخ می دهد. برای کاهش این مشکل می توانید لباس های سنگین خود مانند شلوارهای جین را باهم بشویید. تا از ایجاد اصکاک بین آن ها جلوگیری نمایید. همچنین پشت و رو کردن شلوارها برای کاهش این مشکل بسیار مهم است. نکته دیگر استفاده از دور فشار پایدار یا دور عادی در شستشوی لباس ها است. 

سنجش میزان ماندگاری رنگ

برای امتحان ماندگاری لباس هایتان می توانید آن ها را پیش از شستشو بسنجید. لباس های خود را به مدت 30 دقیقه در محول آب و صابون قرار دهید. پس از گذشت این زمان اگر آب دچار تغییر رنگ شد، پس نتجه می شود که لباس شما رنگ پس می دهد. در این صورت باید حتما هنگام شستشو دقت کنید تا سایر لباس هایتان دچار تغییر رنگ نشوند. 

نکاتی برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس هنگام شستشو

افزودن نمک یا سرکه 

افزودن سرکه به منظور جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

یکی از توصیه هایی که برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس شده، افزودن نمک یا سرکه به آن ها است. اما باید بگوییم این توصیه چندان هم مناسب نیست. شاید صحیح باشد که رنگ برخی لباس ها با سرکه پایدار باشد، این این رنگ ها اغلب رایج نیستند. همچنین وجود سرکه می تواند به سایر رنگ ها آسیب وارد کند. پس نتیجه می شود بهتر است برای کاهش ریسک این کار را انجام ندهید. البته این ماده برای حذف بوی شدید لباس ها گزینه خوبی است. 

لباس ها را با آب سرد بشویید

در زمان های قبل به دلیل عدم وجود مواد شونده، شستشو لباس ها با آب داغ کارساز بود. اما امروزه به دلیل وجود انواع شوینده ها، صرفا از آب داغ برای شستشوی ملحفه، حوله و پارچه ها استفاده می شود. البته این شرایط برای مناطق سردسیر می تواند متعادل تر باشد. در هر صورت امروزه الزامی به استفاده از آب گرم نیست و آب سرد نیز کارایی لازم را دارد. 

استفاده از ورقه های جذب رنگ

استفاده از این روق های برای لباس هایی که رنگ پس می دهند استفاده می شود. این ورقه ها را می توان در مراکز شستشوی لباس پیدا کرد. کار این ورقه ها هنگام شستشو جذب رنگی است که از لباس ها پس داده می شود. تا مانع از رنگ شدن و آسیب به سایر لباس ها شود. 

بازگشت به روش های سنتی

استفاده از روش سنتی برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

احتمالا شاید مرحله ای دیگر برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس استفاده از روش های سنتی باشد. برای این کار و برای اطمینان خاطر از عدم تغییر رنگ  لباس ها، شسشتوی آن ها با دست است. این کار شاید از لحاظ عدم مشکل تغییر رنگ لباس کارساز باشد اما مشکلاتی دارد. یکی از این مشکلات به دلیل استفاده از روش آبشویی، ایجاد تغییر سایز لباس ها می باشد. همچنین سختی انجام این کار با دست و زمان بر بودن، یکی دیگر از مشکلاتاین روش است.

بهترین روش شستشو برای پیشگیری از عدم تغییر رنگ لباس

همان طور که در این مقاله به آن اشاره کردیم راه های متنوعی برای جلوگیری از این مشکل وجود دارد. اما تمامی روش ها قطعی و به طور کامل شاید چاره ساز نباشند. ضمن اینکه با توجه به محدودیت زمانی برای اکثر افراد و همچنین کیفیت شسشتو راه دیگری را باید انتخاب کرد. خشکشویی واش تاش با استفاده از بهترین دستگاه ها، شوینده ها و افراد متخصص در این زمینه بهترین انتخاب برای این مشکل است. چرا که دیگر نه مشکل تغییر رنگ لباس را داریn، نه کاهش کیفیت و آسیب. لباس هایتان با بالاترین کیفیت شسته و درب منزل به شما تحویل داده می شود. برای دریافت انواع خدمات و یا هرگونه سوال می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید. 

  02144578387

  09306863929

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا
×
واتساپ
پشتیبانی در واتساپ