رفتن به محتوای اصلی
به خشکشویی واش تاش خوش آمدید
شستن موکت 

روش صحیح شستن موکت

شستن موکت احتمالا کاری آشنا برای همه خانواده ها مخصوصا خانم های خانه دار است. این کار برای حفظ تمیزی و نظافت باید هر سال و یا هر یک سال و نیم انجام شود. چرا که موکت ها به دلیل جنسشان و جذب آلودگی و گرد و خاک، حتما باید در زمان مناسب شسته شوند. به دلیل تماس بدن با موکت ها این آلودگی و گرد و خاک می تواند به سرعت به پوست و بدن ما منتقل شود و علاوه بر ایجاد حاسسیت های پوستی، می تواند به راحتی بیماری را به بدن انسان منتقل کند. همچنین ظاهر زیبای موکت و فرش در دکوراسیون و منزل بسیار اثرگذار و مهم هستند. به همین دلیل قصد داریم تا روش های کاربردی و مناسب برای این کار را برایتان شرح دهیم. تا بتوانید به خوبی موکت های خود را شستشو کنید. 

نکات مهم برای شستن موکت

نکات مهم هنگام شستن موکت 

همیشه پیش از شستشو باید موکت را جارو بزنید. تا گرد و خاک و اشغال اضافی از روی آن برداشته شوند. چرا که در غیر این صورت هنگام شستشو اشغال و گرد و خاک ممکن است درون موکت باقی بماند. همچنین در صورت وجود لکه بر روی موکت حتما پیش از شستشو باید آن را از بین ببریم. برای رفع لکه از روی موکت روش های مختلفی وجود دارد. اماباید به نوع لکه و میزان ماندگاری آن توجه کنید. پس از آن متناسب با نوع موکت و ساختار آن باید شوینده مناسب را انتخاب کنید. دقت کنید برای شستشوی موکت خود بهتر ات از شیر دوشی استفاده کنید. همچنین بهتر است از آب ولرم برای این کار استفاده کنید. چرا که آب داغ باعث تغییر در حالت اولیه موکت می شود. آب را بر روی موکت اسپری کنید و آن را به طرف خواب الیاف موکت بشویید.

نحوه شستن موکت در خانه

برای شستن موکت خود به ابعاد آن نیز توجه کنید. عموما به دلیل شرایط آپارتمانی شستشوی موکت های بیشتر از 6 متر کار سختی است. هم به دلیل مصرف آب و هم کمبود فضا برای شستشو. همچنین نکته مهم دیگر برای این کار میزان مصرف آب است. که حتما از شیرهای دوشی و یا سطل آب برای مصرف بهینه آب استفاده کنید. تا باعث مصرف بی رویه و هدر رفتن این مایه حیات نشوید.

شاید یکی از مشکلاتی که افراد حین شستشو با آن سر و کار دارند آسیب به ساختار و بافت موکت و همچنین تغییر رنگ آن و کاهش کیفیت پس از شستشو است. به همین دلیل استفاده از روش صحیح البته شوینده مناسب با نوع موکت بسیار مهم است. برای پیشگیری از تغییر رنگ می توانید شوینده مورد نظر را بر روی قسمتی از یک پارچه تمیز بریزید. سپس آن را بر روی قسمتی از موکت بکشید تا ببینید پس از این کار موکت دچار تغییر رنگ می شود یا نه. پس از شستشو نیز بهتر است موکت را بر روی یک سطح شیبدار قرار دهید تا آب آن کشیده شود.

شوینده مناسب موکت را انتخاب کنید

روش مناسب شستن موکت 

شستشوی موکت ها با شیونده های PH خنثی توصیه می شود. چرا که این شوینده احتمال ایجاد آسیب به موکت را به حداقل می رسانند. از همین رو می توان از صابون، مایع ظرفشویی و یا پودرهای دستی نیز اشاره کنیم. دقت کنید حتما حین شستشو از دستکش استفاده کنید، تا به پوست دست شما آسیبی وارد نشود. پس از شستشو نیز موکت را به حالت لوله در آورید و آن را در گوشه ای قرار داده تا آب آن گرفته شود. پس از مدتی ۀن را در هوای آزاد و یک سطح شیبدار پهن کنید تا کاملا خشک شود. 

یکی از مراحل مهم پس از شستن موکت ، خشک شدن کامل آن است. چرا که در صورت خشک نشدن آن و پهن کردن در منزل می تواند بوی رطوبت و نامطبوعی را در فضا پخش کند. همچنین این محسط مرطوب به راحتی می تواند موجب رشد قاچ و باکتری در موکت شما شود. و این عامل را می تواند به راحتی به پوست و بدن شما نیز منتقل کند. برای بهتر خشک شدن موکت را در هوای آزاد قرار داده و از تابش مستقیم نور خورشید به آن جلوگیری کنید. چرا که می تواند باعث پوسیده بافت و آسیب به ساختار موکت شود.همچنین از وسایل گرمایشی نیز برای تسریع در روند خشک کردن استفاده نکنید. 

شستشوی موکت با محلول جوش‌شیرین و سرکه

یکی از مواردی که تاثیر زیادی در شستشو و لکه بری دارد، جوش شیرین می باشد. این ماده علاوهبر لکه بری و حذف میکروب ها، در رفع بوی نامطبوع نیز تاثیر زیادی دارد. برای شستن موکت توسط این ماده، می توان آن را بر روی قسمت های مورد نظر بریزید. پس از گذشت دقایقی می توانید سرکه را به آن اضافه کنید. سپس با کمک یک دستمال تمیز بر روی آن بکشید. این روش برای رفع لکه ها ی موکت کاربردی است. در انتها باید اجازه دهید تا موکت کاملا خشک شده، تا رفع لکه ها را مشاهده نمایید.

اشتباهاتی رایج هنگام شستشوی موکت ها

اشتباهات رایج هنگام شستن موکت 

برخی افراد گمان می کنند هرچه از مواد شوینده بیشتری استفاده کنند، موکت آن ها بهتر شسته می شود. در صورتی که این باور غلط است. و استفاده از مقدار شوینده بیش از حد می تواند باعث پوسیدگی و آسیب به بافت موکت شما شود. اگر برای حین شستن موکت و آبکشی آن نیاز پیدا کردید تا سه مرتبه مواد شوینده را بشویید، بدانید مقدار زیادی از آن را استفاده کرده اید. اشتباه دوم و رایج ایم است که پیش از خشک شدن کامل موکت آن را پهن کنید. این کار علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع، سبب رد باکتریو قارچ در موکت شما می شود. همچنین این اشتباه سبب می شود تا پس از قرار دادن پایه میز یا مبل بر روی آن جای آن ها روی  موکت باقی بماند. و این فرورفتگی احتمالا همیشه بر روی موکت شما نقش خواهد بست.

اهمیت شستشوی به موقع موکت ها

هما ن طور که اشاره شد، شستشوی به موقع موکت ها از اهمیت بالایی دارد. چرا که موکت ها به عنوان وسایلی که بیش ترین ارتباط را با پوست و بدن افراد دارد، به راحتی می توانند آلودگی را منتقل کنند. به همین دلیل هر چند وقت یکبار باید آن را تکان دهید. و پس از مدتی نسبت به شستشوی آن اقدام نمایید. به همین دلیل شستشوی به موقع موکت ها را جدی بگیرید. تا علاوه بر حفظ زیبایی خانه خود، در سلامت افراد نیز اهمیت بالایی دارد.

بهترین روش های شستشو

در این مقاله به چالش ها و روش های شستن موکت در خانه پرداختیم. همان طور که اشاره کردیم چندین عامل برای این بسیار مهم است. از فضای مناسب، صرفه جویی در آب، استفاده از روش صحیح شستشو و انتخاب شوینده مناسب. هر کدام از این عوامل در نوع کیفیت و شستشوی موکت شما موثر هستند. اما قطعا بهترین روش سپردن آن به مراکز شستشو و استفاده افراد متخصص است. همچنین در صورت عدم این کار با استفاده از روش های خانگی و سنتی ممکن است باعث آسیب رسسیدن به موکت شما، تغییر رنگ و در نتیجه کاهش عمر مفید آن شود. که این اتفاق در کنار زحمات شما هیزنه های بسیار بیشتری را در مقایسه با سپردن آن به یک خشکشویی دارد. این موراد در مورد البسه ، پرده، خشکشویی لباس مجلسی ، خشکشویی کت و شلوار ، مبل شویی و… نیز صدق می کند. ما قصد داریم برای رفاه حال شما عزیزان و صرفه جویی در  زمان شما، خشکشویی آنلاین واش تاش ار به شما معرفی کینم. برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید. تا مشاوران و کارشناسان ما شما را در دریافت بهترین خدمات راهنمایی کنند.

  02144578387

  09306863929

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا
×
واتساپ
پشتیبانی در واتساپ